15 %
Заштеда 30 ден

Џенга – Wiss Toy

200 ден 170 ден

Друштвена дрвена игра Џенга Класик.

На залиха

Опис

Џенгата е игра која нуди часови и часови забава. Сетот се состои од 48 нумерирани дрвени плочки + коцки.

Може да се игра со или без коцки, прво се редат плочките во форма на кула по 3 парчиња на ниво наизменично.

Секој од играчите вади по една плочка од кулата внимавајќи да не ја сруши.

Постапката продолжува наизменично и длабоко во играта кулата станува се понестабилна.

Играта завршува кога ќе се сруши кулата.

Доколку ја играте со коцките, кога ќе се фрлат се собира збирот и играчот треба да извлече плочка што соодветствува на збирот. Откако ќе ја извлече плочката ја става на врвот на кулата, по што коцки фрла наредниот играч.

И во двете варијации на играта губитник е оној што ќе ја сруши кулата.

Може да ја играат два или повеќе играчи…

 

А најмалите може да ја играат и сами (без коцките) да прават фигури од дрвените плочки, да ги учат бројките, одлично е за координација на рацете со очите и развој на фината моторика.

Димензии:

Производот доаѓа во прикладно трговско пакување во боја – идеално за подарок.

Не за препорачува за деца под 3 години, да се користи секогаш во присуство на родител/старател.

Коментари

Сеуште нема коментари.

Само логирани корисници кои го имаат нарачено производот може да остават коментари.

Pin It on Pinterest

Share This