Силиконски Штитник за Валгус

350 ден

Квалитетен сет од 2 силиконски фиксатори со сепаратор за коскена деформација на палецот на стапалото – hallux valgus.

На залиха

Опис

Поради долго стоење на нозе и одење во неудобни чевли вашето стапало претрпува одредени деформитети.

Поради абнормално оптоварување на првиот метатарзален зглоб, се нарушува биомеханичката функција на стапалото. а најчест е коскениот деформитет наречен Валгус.


Ова високо квалитетно силиконско помагало кое е екстремно меко и флексибилно ја ублажува болката на коскената деформација.

Ова помагало е ергономски дизајнирано да одговара на секое стапало, кое ги разделува прстите така што на тој начин не дозволува прстите да се тријат и го намалува ризикот од добивање на габична инфекција а исто така ја намалува болката на коскениот деформитет валгус.

Помагалото помага во намалување на откот на Валгус деформитетот и нежно го израмнува палецот и го намалува притисокот на зглобот на палецот. Разделувачот на прсти помага во израмнување на прстите и ја намалува болката на Валгус Деформитетот.

Едноставно е за користење, само треба да го ставете на вашиот палец и силиконскиот разделувач лесно ќе се прилагоди на вашето стапало и ќе помага во израмнување на прстите. Носете го секојдневно за да ги израмни вашите прсти како што порано биле без да чувствувате болка или некаков притисок. Со текот на времете ќе осетете олеснување од болката на прстот и отокот.

Ова удобно помагало може да го носете во чевлите, а посебно е идеално за оние чија професија е долго време стоење на нозе.

 

Фиксира, ги намалува болките и воспаленијата, го исправува палецот и го санира коскениот деформитет hallux valgus. Дискретен е и може да го носите и со чевли без да се примети. А благодарение на универзалниот приспособлив дизајн, може да го носат и мажи и жени.

 

Може да го носите во секакви прилики. И дома, и на работа, кога вежбате, кога седите, кога одите, …

Карактеристики и Погодности:

 • Помага за вистинска мобилност
 • Помага за исправување на првиот метатарзален зглоб
 • Го исправува палецот.
 • Ги намалува болките и воспаленијата
 • Ја подобрува општата состојба
 • Овозможува правилно држење на стапалото и палецот
 • Може да се носи  и со чевли
 • Квалитетен еластичен силиконски материјал пријатен на допир
 • Инвентивен прилагодлив дизајн
 • Дава чувство на самодоверба
 • Унисекс

Сетот се состои од 2 штитници (фиксатори) за левото и десното стапало.

Забелешка: Доколку имате хронични или акутни здравствени проблеми, задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да го носите.

Коментари

Сеуште нема коментари.

Само логирани корисници кои го имаат нарачено производот може да остават коментари.

Pin It on Pinterest

Share This